Rorschach Mürekkep Testi

Rorschach Mürekkep Testi en genel anlamda psikanalitik bir kişilik testidir. Rorschach Mürekkep Testi yapmak psikoloji öğrenimini tamamlamış olan kişiler için bile oldukça zordur. Rorschach Mürekkep Testi ile ilgili kapsamlı ve derinlemesine bir eğitim sürecinden geçmiş olmak gerekmektedir. Rorschach Mürekkep Testini yapacak psikoloğun psikanaliz, bilişsel terapi, bilinçaltı imgeleri ve çeşitli psikolojik problemler hakkında ciddi bir bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Rorschach Mürekkep Testi günümüzde dizilerde ve filmlerde psikoloji ile ilgili sahnelerde sıkça gösterilen testlerden birisidir. Ancak Rorschach Mürekkep Testi zannedildiği kadar salt resim yorumlama testi olmaktan çok daha derinlemesine uygulanan ve değerlendirmesi de bir o kadar zor olan bir testtir. Rorschach Mürekkep Testinde farklı desenlerde ve renk temalarında farklı kartlar gösterilerek kişiden bu resim hakkındaki düşüncelerini söylemesi istenir. Ancak bunu yorumlar mısınız ya da burada ne görüyorsunuz gibi yönlendirici cümleler ile düşüncelere sınırlandırma getirilmez.

Rorschach Mürekkep Testi bireyin iç dünyasından bir takım ipuçları edinilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra şizofreni gibi ciddi psikolojik problemlerin anlaşılması için de kullanılmaktadır. Rorschach Mürekkep Testinin kullanılma amaçları genel anlamda düşünce bozukluklarının veya algısal bozuklukların ortaya çıkartılmasıdır. Ancak yalnızca bu konu ile ilgili saptama için kullanmak hatalı bir değerlendirmeye yol açar. Rorschach Mürekkep Testini uygulayan uzman dahi ilk başta hangi konuları değerlendireceği hakkında bilgi sahibi değildir. Danışanın verdiği cevaplar ve gözlem sırasında elde edilen veriler değerlendirilerek bir takım sonuçlar elde edilebilir.

Rorschach Mürekkep Testini uygulayabilen uzman sayısı Türkiye’de oldukça azdır. Uzman Doktor Reşit EKİNCİ olarak Rorschach Mürekkep Testi ile ilgili uzun yıllar eğitim almış ve bu konuda uzmanlaşmış bir psikolog olarak danışanlarıma hizmet vermekteyim. Rorschach Mürekkep Testi hakkında daha fazla bilgi almak ve psikolojik sorunlarınız için yardım talep etmek için iletişim numaralarımızdan bizleri arayabilir ya da psikolojik terapi ve danışmanlık merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.