Draw A Person Testi

Draw A Person Testi çocuklarla yapılan kişilik testlerinden biridir. 3 yaş ve üstü çocuklara uygulanabilmektedir. Türkçe ismi bir insan çiz testi olan bu test çocuğun psikolojik durumuna, kişiliğine ve sosyal ilişkilerine dair son derece önemli ipuçlarına ulaşmamıza imkan tanımaktadır. Bu testi uygulayacak kişinin bu test hakkında kapsamlı bir eğitim sürecinden geçmiş olması ve uygulama eğitimleri ile de belli bir tecrübeye ulaşmış olması gerekmektedir. Aksi halde bu test doğru bir şekilde yapılamaz ve değerlendirme süreci de doğru yapılamaz.

Draw A Person Testinin uygulanabilirliği son derece kolay olduğundan pedagoji alanındaki en sık kullanılan testlerden birisidir. Testin uygulanabilirliğinin kolay olmasının en büyük nedenleri çocukların sözel olarak kendisini çok fazla ifade etmesine ihtiyaç duyulmamasıdır. Çocuklar zihinsel yönleri ve hayal güçleri ile resim çizmeyi oldukça severler. Bu test de resim çizmek üzerine yapıldığından çocuğun kendisini çok açık bir şekilde ifade etmesini mümkün kılmaktadır. Burada önemli olan çocuğun resim çizerken herhangi bir yönlendirme yapılmamalıdır.

Testin uygulandığı çocuk özgürce istediği resmi çizmeli ve bu resim bittikten sonra test sürecini zenginleştirmek ve daha ayrıntılı geri dönüş alabilmek için çocuğa bir kaç soru sorulmalıdır. Örneğin bazı çocuklar doğa resmi çizmekte ve insan figürüne resimlerinde yer vermemektedirler. Bu durumda çocuğa belli etmeden bir resim çizmesi daha istenilmeli ve insan figürü olan resmi çizinceye kadar bu test devam ettirilmelidir. Çizdiği insan figürleri ile ilgili resim bittikten sonra bazı sorular ile çocuğun iç dünyasına dair fikir edinilebilmektedir.

Draw A Person Testi uygulanırken çocuk dikkatli bir şekilde gözlenerek testin değerlendirmesi yapılmaktadır. Çocuğun insan figürü çizerken takındığı tavır, resmi çizerken kağıdı ve kalemi kullanış biçimine, resimdeki detaylara varıncaya kadar bir çok ayrıntı bu alanda uzman bir pedagog tarafından gözlemlenmelidir. Uzman Doktor Reşit EKİNCİ olarak Ankara’da Draw A Person Testi uygulamaya yetkisi olan ve bu alandaki tüm eğitimleri almış deneyimli Psikiyatristlerden birisiyim. Draw A Person Testi yaptırmak isterseniz telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilir ya da psikolojik destek ve terapi merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.