Grup Terapisi

Grup terapisi  destekleyici bir ortamda, benzer şikâyetleri olan bireyler arasında etkileşimi sağlayan bir tekniktir. Grup terapisi kişilerarası öğrenme ve ilişkiler açısından en doğal ve etkili terapi yöntemlerinden biridir. Bireysel terapiden tamamen farklı bir yöntem olmakla birlikte bireysel terapiye başvuran kişiler için grup terapinin farklı yararları vardır. Grup terapisi, psikoterapi tekniklerinin bir grup danışanda uygulanmasıdır. Grup içerisindeki bireylerin sözel ya da davranışsal girişimlerle semptomlarını gidermeyi, uyuma yönelik olmayan davranışlarını değiştirmeyi ya da diğer bir ifadeyle kişilik değişimini hedefler.

İnsanlar tek başına değil, başkalarıyla ilişki içinde olduğunda kendisini daha iyi fark eder. Yine aynı kişi diğerleriyle ilişki ve temas içerisinde olduğunda daha iyi anlaşılır. Kişi güçlü ve zayıf yönleriyle gerçek kişiliğini grupta ortaya koymaya başlar. Bu temas ve iletişim arttıkça paylaşım artar. Paylaşımın artması kişide sorumluluk alma dürtüsünü harekete geçirir. Sorumluluk alan kişi yaşadığı problemle daha kolay yüzleşebilir. Böylece kişinin, bir başkasının davranışında kendi yaşadığı problemleri görmesi, duygularının başkalarınınkinden çok farklı olmaması yalnızlık duygusunu daha az şiddette hissetmesini sağlar.

Günümüzde “yeme bozuklukları”, “yeme tutum ve davranışları” ve “sağlıklı-kalıcı kilo verme” konuları üzerinde grup terapisi etkililiği kanıtlanmış bir yaklaşımdır. Bireysel terapiye ek olarak grup terapisinden yararlanan kişilerin yeme bozukluğu sorunlarının daha hızlı ve kalıcı bir şekilde çözüme ulaştığı, son yıllardaki güncel araştırmalarla desteklenmektedir.

Grup terapisinde, yeme davranışları aynı yada benzer olan kişiler grup içerisinde etkileşimde bulunarak birbirlerine ayna vazifesi görürler ve yeme tutumlarını, benzeştirir ve karşılaştırırlar. Gruba katılan bireyler yargılayıcı olmayan bir ortamda, kilo sorunları yaşayan bireylere kendi hikayelerini açıkça  aktarabilme ve kıyaslayabilme fırsatı elde ederler. Yeme davranışlarının arkasındaki nedenleri birbirlerine terapist eşliğinde göstererek birbirleri üzerinde sağlıklı yeme davranışları oluştururlar.

Yeme davranışları ve sağlıklı kilo verme konusunda grup terapisinin bireysel terapiye göre avantajlarını özetlersek:

  • Kendinizi yeme ve kilo sorunu konusunda yalnız hissediyorsanız, “bu problem sadece bende var” diyorsanız; benzer sorunu olan kişilerle tanışmak rahatlatıcı ve destekleyici olabilir.
  • Gruptaki diğer üyelerin yeme ve kilo problemi konusundaki paylaşımlarında kendi yeme davranışlarınızla ilgili farkındalığınız artabilir.
  • Sağlıklı kilo verme ve yeme davranışı konusunda farklı bakış açılarını dinlemek sorunlarınızı ele almanın birden fazla yolu olduğunu anlamanızı kolaylaştırabilir.
  • Başkalarına yardımcı olma hissi kendinize güveninizi arttırabilir.
  • Başkalarının sorunlarının üstesinden geldiğini görmek umudunuzu arttırabilir.
  • Farklı yaştan, cinsiyetten ve kültürden kişilerle iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.
  • Bir grup içerisinde aidiyet, kabullenilme ve onaylanma duygusu sağlayabilir.

Kişilerarası ilişkilerin farkına varmak için grup terapisi yıllardır uygulanan ve etkili olan bir yöntemdir. Bir kişi kişilerarası ilişkilerin farkına vardığı oranda umut ve mutluluğa ulaşabilir. Siz üyemizin de bu farkındalığa ulaşma hakkı olduğunu biliyor ve destekliyoruz. Bunun için katılacağınız haftalık toplu terapilerde seanslar ortalama 90 dakikadır. Bu seanslarda kontrollü yeme davranışı geliştirmek, yeme davranışını zevk almaya dönüştürmek ve sağlıklı yemek yemeyi bir yaşam tarzına getirmek amaçlanır. Haftalık grup terapileri sizin için değişimin yollarından biri olacaktır. . Dahası sorunlarınız ve kendinizle ilgili farkındalığa ulaşmanıza ve böylece daha umutlu ve mutlu olmanıza katkı sağlayacaktır.

Nehirdeki büyük suyun yönünü değiştirmek için büyük barajlar ve engeller yapmak yerine, küçük barajlar ve setlerle nehirdeki suyun yoğunluğunu azaltarak da suyun yönünü değiştirebilirsiniz. Sizin içinde değişim ulaşılması büyük ve zor olan bir şey değil, ulaşılması mümkün olan uçsuz bucaksız bir nehirdir.