Gessel Testi

Gessel Gelişim Figürleri Testi ülkemizde okula hazırlık testi olarak bilinse de asıl test ettiği şey çocukların görsel algı gelişimleridir. Tabi ki ülkemizde bilindiği gibi kullanılmaktadır. Hatta en yaygın kullanım amacı çocukların okula hazır olup olmadıklarının teşhisidir. Ancak Gessel Gelişim Figürleri Testi yaş aralığı olarak üç yaşındaki çocuklardan başlayarak 11 yaşındaki çocuklara kadar uygulanabilen ve çocuğun yaşıtlarına göre gelişiminin ne durumda olduğunun görülmesi için yapılan bir testtir. Gessel Gelişim Figürleri Testi bir performans testidir.

Gessel Gelişim Figürleri Testi çocuklarda görsel algıları başta olmak üzere, görsel algı ve görsel zekalarının ve motor hareket koordinasyonlarını, küçük kas grubu ve büyük kas grubu koordinasyonlarını, görsel hafıza ve genel zeka gelişimlerini test eden ve değerlendiren bir testtir. Gessel Gelişim Figürleri Testinin sadece okula başlamadan önce değil erken yaşta uygulanması çok daha faydalı olacaktır. Bu sayede çocuğun erken yaşta gelişim düzeyi takip edilerek herhangi bir problem yaşanması durumunda okul yaşına kadar bu durumun tedavi edilmesi daha kolay olacaktır.

Gessel Gelişim Figürleri Testi yalnızca görsel algı düzeyini test etmekle kalmayıp aynı zamanda çocuğun yaşıtlarına göre fiziksel ve biyolojik gelişiminin de takip edilmesini sağlamaktadır. Yaşının gerektirdiği hareketleri ve aktiviteleri yapıp yapamadığı gibi genel gelişimi hakkında önemli bilgiler elde edilebilmesi için pedagoglar tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Gessel Gelişim Figürleri Testi yapacak olan uzmanın bu test ile ilgili eğitimlerin tamamını almış olması ve pedagojik bir eğitim geçmişinin olması önemlidir. Bu eğitimleri almış olan yapılacak bu testin çok daha doğru şekilde yapılması ve değerlendirmenin derinliği açısından oldukça fayda sağlamaktadır.

Uzman Doktor Reşit EKİNCİ olarak ANkara’da Gessel Gelişim Figürleri Testi eğitimlerini tamamlamış nadir pedagoglardan birisi olarak Gessel Gelişim Figürleri Testini profesyonel bir şekilde yapmaktayım. Ebeveynlerin çocukları hakkında daha detaylı bilgi alma isteklerine ve ileride herhangi bir problem yaşamamaları için çocuklarının gelişim süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak isteklerine profesyonel bir pedagog olarak en sağlıklı ve doğru bilgileri sunmaktayım. Gessel Gelişim Figürleri Testi hakkında daha detaylı bilgi almak ve aklınızdaki soruları sormak için iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.