Online Terapi Neden Popüler Oldu?

Online terapi, yüz yüze olan terapi kadar etkili olmasa da, modern çağımızda önemli etkileri ile faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Bazı insanlar için, geleneksel terapi çok daha etkili bir tercih olmasının sebebi henüz Online terapinin sunduğu özgürlüğü yaşamamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Eğer siz de Online terapinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda kararsızsanız, anlatacağımız bu olumlu etkenleri göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

Rahat Bir İletişim Kurabilir miyim?

1800’lü yılların sonlarında psikoterapinin insanoğlunun hayatına girmesinden günümüze kadar olan süreçte geleneksel terapi ile deneyim neredeyse değişmeden aynı şekilde devam etmiştir. Geleneksel terapide bir uzman ile iletişime geçip işyerine giderek, bir kanepede oturuyorsunuz ve problemleriniz hakkında terapistinizle konuşuyorsunuz. Bir dahaki randevu hakkında karar verdikten sonra da günü gelince yine aynı mekanda aynı şekilde iletişim kuruyorsunuz. Ancak, Online terapide, iletişim kurmanın çok farklı ve yeni yollarını kullanarak, evinizin veya ofisinizin rahatlığından ödün vermeden iletişime geçebilirsiniz. Pijamalarınızla, spor kıyafetinizle, dondurma yerken veya bir şeyler yudumlarken terapistinizle seanslarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Online Terapi İle Yüz yüze Terapi Arasındaki Fark Nedir?

Metin tabanlı terapi (Text-based terapy), terapi konunuzu terapistinizle gün veya hafta boyunca yapma özgürlüğü verir. Aklınıza takılan herhangi bir konuda zaman gözetmeksizin istediğiniz zaman terapistinize danışma özgürlüğünüz vardır. Ancak geleneksel terapi seanslarında, aklınıza takılan konularla ilgili haftalarca beklemek zorunda kalırsınız.

Online Terapi Neden Daha Konforludur?

Geleneksel terapide insanlar haftada bir veya farklı aralıklarla terapisti ziyaret etmek için planlar yapmak zorundadırlar. Bulunduğunuz yere bağlı olarak belli bir süreyi terapistinizin ofisine gidip gelmek için planlamanız gerekir. Genellikle görüşme planlarınızı kendinize göre değil, terapistin çalışma çizelgesine göre ayarlamanız gerekir. Özellikle yoğun bir yaşam biçimi olan insanlar için geleneksel bir terapi seansı planlamak çok zahmetli olabilmektedir. Sonuç olarak terapiden istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Çevrimiçi Terapi İle Başarı Elde Edilir mi?

Doğru terapist seçimi, terapinizin başarısı için kritik öneme sahiptir. Sosyal hayatta yaşadığımız zorluklar çoğu zaman yaşam tarzınız ve kariyerinize olumsuz etkide bulunabilir. Konuşma terapistleri birçok psikolojik ve sosyolojik problemin çözümü konusunda deneyimlidir. Ayrıca, Online terapi ile bulunduğunuz semt-ilçe veya şehirle sınırlı değilsinizdir. Yerel terapistler, kişisel problemlerinizi çözmek konusunda donanımlı olmayabilir. Ancak, Online terapi de herhangi bir bölgeye bağlı değilsinizdir. İstediğiniz şehirde istediğiniz terapistle iletişim kurabilirsiniz. Birkaç Online terapi seansından sonra terapist ile ilişkinizin uygun olmadığını görürseniz, kolayca yeni bir terapistle iletişim sağlayabilirsiniz.

Online Terapi Fiyatları

Online terapi, ek olarak herhangi bir ücret ödemeden terapistinizle iletişim için sınırsız fırsatlar sunar. Ayrıca problemlerinizi, sorunu yaşadığınız tarihten çok uzak bir tarihte görüşmek yerine, her an görüşebilmek hayatınıza dinamizm katacaktır.

Online Terapi Mahremiyeti Nasıl Sağlar?

Online tedavi ye ilk başladığınızda, terapistinizle bir takma ad veya takma ad kullanma seçeneğiniz vardır. Çoğu zaman gerekli olmasa da daha rahat hissetmenizi sağlayacak bir seçenektir. Teknolojik açıdan bakıldığında, Online terapi görüşmeleri yüksek düzeyde güvenlik ve gizlilik sunmaktadır. Terapistler ile aradaki iletişim tamamen şifrelenmiştir. Online terapi ile, terapistinizle iletişiminizin zamanını, yerini ve başlangıç-bitim sürelerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Psikolojik problemlerinize çözüm için ve sizi önem sırasında en öne koyması açısından Online terapi tercih edilmelidir. Tedavinin süresi uzadığında bir dahaki seansta kaldığı yerden başlayacaktır.

Terapi Ne Kadar Sürer?

Gerek özel gerekse sigorta kapsamında yapılan terapiler Online terapi ye oranla daha maliyetlidir. Maliyet karşılaştırılabilir olsa bile, geleneksel terapi seansları haftada en fazla bir veya iki kez olmak üzere seansta 45-60 dakika ile sınırlıdır. Ancak Online Terapi ile istediğiniz anda hemen uzmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Terapisti Beğenmezsem Ne Olacak?

Online terapi ye hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, zihinsel sağlıklarına öncelik vermek için zaten önemli bir karar vermiş olan milyonlarca insan arasına katılacaksınız demektir. Önemli olan terapi seanslarınıza başlamaya karar vermektir çünkü, sonraki adımlar çok daha kolaydır. Eğer Terapistimizin verdiği hizmet sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa başka bir uzmanımızı danışman olarak seçebilirsiniz.

Ödemeyi Nasıl Yapacağım?

Tıpkı Terapide olduğu gibi EFT ya da Online Olarak da ödeme yapabilirsiniz.

Terapi Sonrası İlaç Verilir mi?

Bir terapisti görmek için zaman ayırmak bazen büyük zahmetlere katlanmamıza neden olabiliyor. Online terapi ile, terapinizi hafta boyunca yapabilirsiniz. Özellikle zor bir gün geçiriyorsanız, terapistinizden kısa bir süre içerisinde sorunların çözümü noktasında bir öneri ve düşüncelerinizi yeniden şekillendirme yollarını öğrenebilirsiniz. Bu önerilerin içerisinde ilaç tedavisi de bulunabilir.

Görüntülü Görüşme Yapılıyor mu?

Evet. Anlattıklarınız karşısında terapistinizin tepkisini görmek ve vücut dilinize tepki vermesini görmek isteyenler için görüntülü sohbet oturumları daha iyi bir seçenek olacaktır.